Pojišťovna je povinna uhradit i pokles tržní ceny vašeho vozu.

Ústavní soud rozhodl ve věci stěžovatele, poškozeného, že pojišťovna musí uhradit nejenom „plechy“, ale i tržní hodnotu automobilu. Nebudeme zacházet do nejdrobnějších nuancí případů, ale shrneme základní fakta a skutečnosti.

Představte si, že do vašeho nového krásného možná i vymodleného auta nabourá jiný řidič, který Vaše auto téměř zdemoluje. Pojišťovna však na základě ohledání Vašeho vozu zjistí, že se nejedná o totální škodu, ale že se vozidlo opraví. Je nepodstatné, kde se bude Váš vůz opravovat, zdali ve smluvním servisu pojišťovny, nebo servisu Vašeho „dvorního“ mechanika. Vozidlo se opraví a Vy máte vozidlo uvedeno do řekněme „původního stavu“.

Zde ale nastává jedna podstatná skutečnost. Vaše vozidlo na svém rodném čísle = na svém VINu (výrobní číslo automobilu), má evidovanou rozsáhlou opravu. A zde je nastává celé merkum věci.

„Máte vedle sebe dvě naprosto totožná automobily, stejný rok výroby, stejný druh vozu, stejný nájezd kilometrů, stejná barva, stejně načuchlý interiér od vaší ženy, která v automobilu „pálí“ jednu cigaretu za druhou, prostě a jednoduše naprostá kopie, čistý klon.“ Máme pouze jeden jediný rozdíl mezi oběma auty. Jedno je bourané a druhé auto bourané není. Jaké auto si koupíte, když cena obou je naprosto stejná.

„JASNĚ ŽE SI KOUPÍTE TO NEBOURANÉ, KDO BY KOUPIL BOURANÉ, KDYŽ SI ZA TY SAMÉ MŮŽETE KOUPIT NENABOURANÉ“

No a co pojišťovna? Precedent v tomto případě tehdy nebyl. No a poškozený se po právu domáhal svých práv. Po nespočtu soudních rozhodnutí, Okresní soud, Krajský soud, Nejvyšší soud, kdy jako poslední možnosti se poškozený obrátil i na Ústavní soud. Ten vydal právě již zmíněný průlomový rozsudek, ke stažení níže, kdy určila povinnost pojišťovny uhradit nejenom „plechy“ ale právě i pokles tržní hodnoty vozu, která nastala právě vlivem dopravní nehody.

 

auto